Novocirkusoví umělci z Reykjavíku, Osla a Ostravy spojí síly v boji proti šikaně
Ostrava (2. února 2022) – Mladí vyznavači nového cirkusu z Reykjavíku (Island), Osla (Norsko) a Ostravy
(Česká republika) zahájili společný projekt, který propojí kultury tří států. Společně připraví několik
představení a vydají se za dětmi do škol, školek i dětských domovů. Jejich projekt Vzdělávání cirkusem bude mít několik vrcholů, například vystoupení na červnovém festivalu Cirkulum na Slezskoostravském hradě v Ostravě, tvůrčí dílny na táboře dětí z dětských domovů, inscenace nonverbálního divadla pro školáky zaměřené na prevenci šikany nebo představení pro mateřské školy o vztahu k přírodě a životnímu prostředí, která cirkusáci odehrají v parcích.
„Náš přítel Tiny Beat, který se věnuje beatboxu a občas s námi vystupuje na akcích, mi před časem vyprávěl o projektu, který spojuje talentované umělce z celého světa, a společně motivují v Německu děti k aktivnímu trávení volného času. Nadchlo mě jeho vyprávění o skvělé atmosféře, která na jednotlivých akcích panuje, jak tento projekt motivuje děti a dává jim novou energii do života. Protože v Moravskoslezském kraji spolupracujeme se školami a dětskými domovy dlouhodobě, napadlo mě zkusit podobný projekt i u nás a propojit ho s novým cirkusem,“ upřesnil zrod myšlenky principál Cirkusu trochu jinak Václav Pokorný.
Volnomyšlenkářským „cirkusákům“ se podařilo překonat všechny administrativní překážky a získali grant
z Norských fondů, který umožní zapojení umělců z Islandu a Norska. Vše nastartovali už v prosinci, kdy do Česka zavítali čtyři členové islandského sdružení cirkusového umění Hrindegleikur a společně s ostravskými artisty a žongléry z Cirkusu trochu jinak nacvičili novocirkusovou inscenaci, se kterou na jaře navštíví základní školy v Moravskoslezském kraji i na Islandu a přiblíží dětem svět kultury, sportu, pohybu a umění. „Představení nese prvky nového cirkusu a poukazuje na problematiku šikany ve školách. Z vlastních zkušeností víme, že netradiční svět nového cirkusu boří zábrany a bariéry, proto by mohl dětem pomoci odbourat i problém, jak se se šikanou vyrovnat nebo svěřit učitelům či rodičům,“ vysvětluje Václav Pokorný.
Mezinárodní Vzdělávání cirkusem, které bude pokračovat žonglérskými a artistickými dílnami pro veřejnost, návštěvou ostravských cirkusáků na Islandu a jarními představeními pro školy a školy, předčasně vyvrcholí druhý červnový víkend na mezinárodním festivalu CIRKULUM, který se letos přesune z porubské Hlavní třídy na Slezskoostravský hrad. V rámci festivalu tam ještě před víkendem proběhne i série vystoupení pro ostravské školáky. Festivalem ale projekt neskončí, bude pokračovat například na prázdninovém táboře pro děti z dětských domovů, které si s cirkusáky nacvičí společné představení a to pak odehrají v domovech pro seniory i na obecních slavnostech v regionu.
Další informace rádi poskytnou:
Václav Pokorný, principál Cirkusu trochu jinak a šéf projektu Vzdělání cirkusem
vaclav.pokorny@cirkusjinak.cz, 608 257 594
Nela Chamrádová, produkční
nela.chamradova@cirkusjinak.cz, 702 001 601